1 godzina, 60 minut, 3600 sekund

Ile czasu poświęcasz swojemu dziecku?

Tak, wiem że to trudne pytanie. Trochę trudno to policzyć. Nie chodzi tutaj o czas spędzony na karmieniu, przewijaniu, przebieraniu. Chodzi tutaj o czas oko w oko, ręka w rękę. Czas pędzony na zabawie, wymienianiu się spostrzeżeniami, rozmowę.

Kiedy zadano mi to pytanie nie potrafiłam odpowiedzieć, choć zajmuję się N. cały dzień. Tylko rzeczywiście zdałam sobie sprawę z tego, że w dużej części jest to zajmowanie się nim i robienie miliona rzeczy w tak zwanym międzyczasie. I sama siebie zapytałam ile czasu jestem tylko dla Niego?

Czy wiecie, że jedynie, albo aż, jedna godzina dziennie spędzona z dzieckiem pozwala na budowanie bezpiecznej relacji rodzic-dziecko, przywiązania i rozbudowuje zaufanie do rodzica?

Ta informacja dała mi bardzo dużo do myślenia. Biorąc pod uwagę jakie mamy teraz czasy i to że rodzice wracając do domu po 10 h pracy ostatnią rzeczą o jakiej myślą to spędzenie całej godziny z dzieckiem. O ile w ciągu dnia ta godzina może się rozłożyć na kilka „sesji” po np. 10 min., o tyle jeśli mamy wizję powrotu do domu, zrobienie kolacji, ugotowanie czegoś, posprzątanie, odrobienie lekcji z dzieckiem i nasze zmęczenie, uważam że jest to bardzo trudne do wykonania.

Potrzeba bardzo dużo organizacji, samozaparcia i świadomości, aby nie popaść w wir pracy i obowiązków, a jak najczęściej być tak po prostu dostępnym dla dziecka.

Czasem mówi się, że rodzice chcąc wynagrodzić dziecku czas, którego nie mogą z nim spędzić kupują mu różne zabawki. Trochę w tym prawdy. Ale uważam, że każdy ma prawo do własnego wyboru. Do wyboru tego czy zada sobie trud zorganizowania czasu czy nie. Bo dla jednej osoby godzina to dużo a dla innych niewiele.

Zawsze warto spróbować by zobaczyć jak dziecko jest zadowolone, jak wiele my dorośli możemy się nauczyć podczas tej godziny od dziecka. I w końcu… jak wiele możemy się dowiedzieć o swoim własnym dziecku, o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Dla dziecka ta godzina z pełną uwagą rodzica to zawsze tylko godzina.

 

Prawa do zdjęcia należą do: woodleywonderworks

Zostaw odpowiedź

Nawigacja